0
 • Cena
-
Proč nakupovat u nás
 • Jsme
  na trhu již 23 let
 • Poskytujeme
  doplňkové služby
 • Máme zlatý certifikát
  ověřeno zákazníky
 • Nabízíme
  široký sortiment

Nejčastější dotazy ke krbovým kamnůmNefunguje mi správně oplach skla, v čem může bát problém?

Problém bývá nejčastěji v nedosušeném palivu. Palivo by nikdy nemělo obsahovat více jak 20% vlhkosti. Problém může ale způsobovat také malý tah komínu, který není schopný přisát si dostatečné množství vzduchu pro správnou funkci oplachu skla. Dalším problémem může být staré těsnění dvířek a skla, které se po čase „vymačká“ a způsobuje, že si kamna přisávají vzduch skrze dvířka.


Vytopí krbová kamna můj rodinný dům, který má XY m³?

Určení správného výkonu je při výběru krbové vložky nebo kamen to nejdůležitější a rozhodně to nedoporučujeme podceňovat. Čistě orientačně můžeme počítat u hůře izolovaného domu, že 1 m³ vytopí 50 W, u dobře izolované novostavby 25 W a v rekreačních objektech (chalupy atd.) 80 W.


Musím mít zapojený externí přívod vzduchu?

Externí přívod vzduchu se doporučuje hlavně v nových stavbách, tzv. pasivních nebo eko-domech. Kamna pro správné hoření potřebují dostatečný přívod vzduchu a v moderních, dobře utěsněných stavbách, se může stát, že si kamna budou brát vzduch z vnitřního prostoru, dokud vzduch „nedojde“. Kamna poté nehoří tak jak mají a i v objektu se hůře dýchá.

Problém může být i s digestoří, která může v některých případech „přetáhnout“ tah komína a kamna poté začnou kouřit do místnosti.

Ve starších a ne dobře utěsněných prostorech je rekuperace vzduchu způsobená netěsnostmi oken, dveří atd. natolik velká, že kamna mají vždy dostatek vzduchu, bez toho, aniž by se musel přivádět vzduch odjinud.


Jak často mám měnit v kamnech těsnící šňůru?

Těsnící šňůry se mění v závislosti na jejich stavu. Některé těsnící šňůry se běžně mění každou topnou sezonu, některé vydrží třeba i pět let. Důležité je přesvědčit se, zda těsnící šňůra opravdu řádně těsní – to můžete udělat například tak, že vezmete list papíru a zkusíte ho do dvířek zavřít. Pokud šňůra funguje tak, jak má, nepůjde papír vytáhnout, protože ho bude držet šňůra o korpus topidla.

Výměnu těsnící šňůru provedeme tak, že staré těsnění vyndáme, očistíme případné zbytky tmelu nebo lepidla a nečistot, řádně odmastíme, naneseme nové lepidlo a „zamačkáme“ do drážek novou těsnící šňůru, poté necháme vytvrdnout lepidlo dle pokynů výrobce. Některé těsnící šňůry nejsou podlepené (např. Aquaflam, Masterflamme) – v tom případě starou těsnící šňůru jednoduše vyndáme a nahradíme novou. Novou těsnící šňůru akorát zamačkáme do drážek, případně si můžeme pomoct jemnými poklepy kladívkem.


Jak dlouho kamna vydrží hořet bez přiložení?

Vždy záleží na okolnostech. Hlavně na množství a typu paliva, dále také na množství přivedeného vzduchu a také na tahu komína. V případě použití tvrdého dřeva a přivřeného přívodu vzduchu můžou kamna hořet i 8 hodin.


Jaký je rozdíl mezi manuální a základní/elektronickou regulací?

S manuální regulací ovládáte klapku na přívodu vzduchu pomocí táhla (od sebe – k sobě).

U základní/elektronické regulace ovládáte klapku na přívodu vzduchu taktéž manuálně, ale za pomoci potenciometru na přední straně kamen (doleva – doprava). Pohyb potenciometru se pak skrze servomotor promítne do polohy klapky. Základní/elektronická regulace navíc pomocí teplotního čidla měří teplotu vody ve výměníku a v případě zvýšení teploty ve výměníku automaticky zavře klapku na přívodu vzduchu a upozorňuje o přetopení pomocí akustického signálu.


Je potřeba použít komínovou klapku?

Při koupi kamen, kde není komínová klapka součástí konstrukce, vždy doporučujeme tento prvek zařadit do kouřovodu. Tato klapka Vám poté pomáhá lépe regulovat tah komína a tím pádem i hoření v kamnech a vložkách.


Kamna při přikládání kouří do místnosti, v čem může být problém?

Pokud kamna kouří do místnosti, většinou bývá problém s příliš malým tahem komína. Pokud je malý tah komína, není schopen „vytáhnout“ nahromaděné spaliny ve spalovací komoře. Dalším problémem může být chybně prováděné přikládání. Dle návodu se přikládá, až když palivo nehoří silným plamenem a vždy se dvířka musí nejdříve jen trochu pootevřít, aby se vyrovnaly tlaky, a poté můžete přiložit.

Všechny naše kamna a krbové vložky potřebují pro bezchybnou funkci tah komínu minimálně 12 Pa. Tah komínu Vám změří kominík.


Můžu redukovat průměr vývodu kamen spalin na menší průměr komínu?

Obecně se redukování průměru vývodu spalin z kamen/vložek nedoporučuje, protože takovéto redukování může mít za následek drastické snížení komínového tahu a tím pádem i nedostačující tah pro správnou funkci topidla. V některých případech je ale toto redukování možné, ale až po konzultaci s profesionálem (kominík/topenář).Externí přívod vzduchu

Pro každý oheň je potřeba zajistit potřebný přívod vzduchu pro spalovací proces. Spalovací proces je tehdy účinný, pokud má dostatečný přívod vzduchu. V opačném případě dochází ke zhoršení spalovacího procesu, zakuřování skla a nadměrnému hromadění spalin ve spalovací komoře


Systém Eko-Air-In

Systém Eko-Air-In zajištuje centrální přísun vzduchu z exteriéru


Konvekční / sálavá krbová kamna - jaký je rozdíl?

Konvekční kamna jsou dvouplášťová, kde ve spodní části krbových kamen dochází k nasávání studeného vzduchu mezi plášť spalovací komory a vnější plášť kamen. Zde se prouděním ohřívá a stoupá vzhůru

Sálavá krbová kamna nemají druhý plášť a neumožňují tak cirkulaci vzduchu. Sálavé teplo je předáváno přes celý povrch kamen prostorem do okolí kamen (nábytek a jiné předměty), u kterého dochází ke zvýšení teploty


Jaké chyby dělají lidé při topení v kamnech nejčastěji?

Většina krbových kamen a vložek je vyráběna a dimenzována k periodickému – přerušovanému (dočasnému) provozu, což znamená, že kamna nejsou určena jako primární topidlo k vytápění objektů ale k použití jako tzv. sekundárního zdroje. Pokud v takovýchto kamnech uživatel topí třeba celou zimu v kuse bez přestání, mohou se kamna přetopit a může tak dojít od častých závad jako je prasknutí roštu, deflektoru a šamotových cihel, až po zkroucení korpusu kamen, které je už neopravitelné.


Péče a údržba krbových kamen

Správná péče a údržba krbových kamen je důležitá pro jejich správnou funkci a životnost, proto doporučujeme údržbu nepodceňovat


Teplovodní vytápění

Věděli jste, že dnešní krbové vložky dokáží vytopit celý dům? Ano, tak, jako kotel. Dnes už si můžete pořídít krbovou vložku a nejen, že budete mít příjemný doplněk Vašeho interiéru, ale vytopí Vám celý dům. Krbové vložky jdou samozřejmě napojit na stávající topný okruh, včetně akumulační nadrže, zásobníku TUV, nebo třeba teplovodního vytápění.

 

           © 2004 – 2024                Zelené údolí   nákup v klidu a pokoji