0
  • Cena
-
Proč nakupovat u nás
  • Jsme
    na trhu již 23 let
  • Poskytujeme
    doplňkové služby
  • Máme zlatý certifikát
    ověřeno zákazníky
  • Nabízíme
    široký sortiment

Duben

Zahrada obecně

Pravidelně odstraňujte plevel, ale pozor na sazenice, které jste zasadili minulý rok. Buďte opatrní, abyste je nepoškodili. Mladým stromům, polokeřům a stromkovým růžím dopřejte pevnou oporu a pravidelně kontrolujte, zda jsou stromky k opoře dobře připevněny. Je-li dlouho sucho nebo pokud ještě slabě mrzne, pravidelně zalévejte mladé rostliny. Tak předejdete jejich vyschnutí. Až do poloviny června pravidelně hnojte růže. Jarním cibulovinám a hlíznatým rostlinám, jako třeba hyacintům a darwin hybridům tulipánu, dopřejte oporu, aby se za silného větru nezlomily jejich stonky. Odstraňte odkvetlé květy cibulovin. Tak předejdete tvorbě semen, která cibuli odebírá spoustu energie, a proto rostlina následující sezónu kvete méně nebo nekvete vůbec. Do květinového záhonu je třeba zapracovat kompost, kravský hnůj nebo vlhkou rašelinu. Pokud jste na zimu uschovali jiřiny nebo jiné letní cibuloviny, pak zkontrolujte, zda na nich není plíseň, či zda nehnijí. Plísní napadené či nemocné cibule okamžitě vyhoďte.

Rostliny

Tento měsíc je ideální k vysazení všech stálezelených i opadavých rostlin. Rostliny vypěstované v kořenáčích (tzv. kontejnerové rostliny) lze sázet po celý rok, ale v dubnu je pro tuto činnost nejpříhodnější doba, protože půda se pomalu ohřívá. Pokud jste již na podzim nemohli vysadit žádné růže či keře, pak tak můžete učinit ještě teď. Růže, které nyní vysadíte, vám již letos létě vykvetou. Cibuloviny a hlízy kvetoucí v létě můžete nyní zasadit. Do volné půdy můžete vysít jednoletky a trvalky. Především hrachor je třeba vysít včas.

 

Trávník

Vyšlapaná místa v trávníku znovu osejte. Zkontrolujte, zda váš trávník nenapadla nějaká nemoc. Pokud toužíte po rychlém výsledku, vykopejte ošklivé či uhnilé části a položte zde na míru nařezaný koberec trávy. Chemicky ošetřete místa, kde leží mech. Pokud je mech prorostlý celým trávníkem, odstraňte jej mechanicky, vyhrabáváním ostrými hráběmi nebo provdušňovači. Vyhrabávání ostrými hráběmi je též dobrý způsob, jak odstranit staré a odumřelé travní části. Dejte pozor, abyste nepracovali na mokrém trávníku. Po mechanickém odstranění mechu a případném vysetí nové trávy trávník uválejte. Trávník nyní pravidelně sečte. Chcete-li docílit pěkného trávníku, pravidelně jednou za měsíc trávník pohnojte. Pokud někde na trávníku stojí voda, nebo jsou-li některá místa hodně vlhká, pak do půdy zapíchněte vidle a jemně s nimi pohybujte tam a zpátky. Voda tak klesne trochu hlouběji.

 

Hrnkové rostliny

Různé hrnkové rostliny (to jsou rostliny, které nejsou otužilé a musí přezimovat na místě, kde nemrzne) můžete nyní přemístit ven. Ovšem pro jejich přestěhování si nevybírejte teplý a slunný jarní den. Mohlo by se stát, že jim listy spálí slunce. Rostliny přemístěte ven raději v takový den, kdy je zamračeno a deštivo. Zima, mráz ani ostrý vítr rostlinám neudělá dobře. Dokonce i ty druhy, které na podzim snesou pár stupňů mrazu, mají se stejnou teplotou na jaře problémy. V důsledku dlouhého zimního spánku se neumí tak dobře bránit. Aklimatizují se velmi pomalu. Nejlepší je střídavě je přemísťovat ven a dovnitř. Pokud vám to však připadá obtížné a namáhavé, můžete je přemístit ven a pak dočasně zakrýt bublinkovou fólií, hrozí-li například noční mrazíky. Podívejte se, zda některé rostliny nepotřebují nový květináč. V každém případě je dobré všechny květináče vyčistit. Odstřihněte mrtvé větvičky a dopřejte rostlinám dostatečné množství hnojiva. I vaše citrusy a ovocné stromky, jako například meruňka, by si měly přivyknout na chlad. Mohou přežít při teplotě nad deset stupňů. Na jaře je třeba pravidelně je přemisťovat ven, aby se otužily, ale pokud mrzne, je třeba je opět přenést dovnitř. Pár stupňů pod nulou po krátkou dobu by jim však nemělo příliš uškodit, jsou-li již otužilé. V každém případě nahraďte část staré zeminy zeminou obsahující jíl, jako třeba speciální zemina pro kakost. Ta lépe drží vodu.

 

Řez

Odstřihněte staré listy okrasných trav a kapradí. Odstraňte odkvetlé květy bobkovišně a zlatice. Keře, které kvetou na jednoletém dřevě, jako komule (Buddleia) a hortenzie (Hydrangea) "Annabelle", nyní prořežte. Odstraňte mrtvé dřevo z keřů. Nyní se objevují mladé lístky, a tak lze dobře rozeznat, které dřevo je mrtvé. Pokud jste ještě neprořezali růže, pak tak učiňte co nejrychleji. Keřové růže nyní sestřihněte na výšku asi 45 cm. Růže na kmínku sestřihněte. Větve byste měli zkrátit na maximální délku 40 cm, těsně nad očkem (nový pupen s výhony). U pnoucích růží neřežte hlavní výhony, ale postranní výhony zkraťte nad pátým očkem. Staré pnoucí růže můžete omladit tak, že odstraníte starý hlavní výhon. Odstraňte divoké výhony růží. To jsou takové výhony, které mají mnoho drobných trnů a velmi rychle rostou. Od dubna pravidelně jednou za měsíc prořežte živé ploty jako ptačí zob, leylandii a tis.

 

Zeleninová zahrádka

Chcete-li vysadit vinnou révu, pak tak učiňte právě v tomto měsíci. Vinnou révu byste měli vysadit k jižní stěně nebo plotu. Zkontrolujte, zda vaše ovocné stromy nenapadla nějaká choroba. Vyčistěte jahodový záhon. Velké jahodníky vykopejte, rozdělte a zpět zasaďte ty nejmladší části. Pokud si chcete založit chřestový záhon, pak tak učiňte v polovině dubna. Nyní můžete sklízet první rebarboru. Nyní je čas pro založení bylinné zahrádky. Do volné půdy vysejte anýz, fenykl, petržel a saturejku. Anýz, fenykl a kopr můžete zasít i na záhon trvalek. Jejich zajímavé listy a pěkné květinové okolíky zde budou přínosem. Můžete vysít i různé druhy zeleniny, jako mrkev, celer, cibuli a pórek. A nemusíte se omezit pouze na zeleninovou zahrádku. Různé tvary listů a různé barvy těchto rostlin skvěle vyniknou i na okrasném záhonu.

 

Rybníček

Z rybníčku vyjměte staré zbytky a odumřelé listy vodních rostlin. Pomocí speciálních nůžek můžete rostliny i prořezat. Nejsou lekníny polámané? Pokud dobře přestály zimu, pak nyní začínají růst. Možná si přejete jinou barvu? Pak pro vás máme překvapivě velký výběr. Existují i minilekníny, které jsou pěkné jak v rybníčku, tak i v misce na balkónu či na terase. Podél rybníčku nyní rozkvétají první květy. Největší pozornost přitahují žluté blatouchy. Doplňte do rybníčku zelené rostliny.

 

Pokojové rostliny

V průběhu období růstu svým pokojovým rostlinám každý týden dopřejte hnojivo rozpuštěné ve vodě. Ještě jste nevyseli jednoletky? Nyní máte ještě možnost! V pokojovém skleníku nebo do misek zakrytých sklem můžete vysít jednoleté a dvouleté rostliny a trvalky. Pokud jste tak učinili již v březnu, pak máte nejvyšší čas sazenice opatrně přesadit. Dávejte pozor, abyste nepoškodili jemné kořínky. Přesazené sazenice by neměly mít příliš mnoho slunce, protože pak by rychle rostly a měly by slabé stonky. Fuchsie a kakost můžete otužovat. Když bude hezky, přesuňte je ven. Při výskytu nočních mrazíků je opět přeneste na noc dovnitř.

 

 * copy se svolením Bakker.cz

« « ... zpět na Zahradníkův rok « « ... | ... » » jdi na Květen... » »

 

           © 2004 – 2024                Zelené údolí   nákup v klidu a pokoji