0
 • Cena
-
Proč nakupovat u nás
 • Jsme
  na trhu již 20 let
 • Poskytujeme
  doplňkové služby
 • Máme zlatý certifikát
  ověřeno zákazníky
 • Nabízíme
  široký sortiment

Červenec

Letní prořez listnatých a jehličnatých stromů

Stromy se silnym jarním mízotokem by se neměly prořezávat dříve, než se listy plně vyvinou, jinak budou „krvácet“.

 • Počkejte do července i déle, než začnete s prořezem habru, břízy, javoru a ořešáku.
 • Nejvýhodnější doba pro prořez třešní a slivoní je bezprostředně po sklizni.
 • Prořez nikdy neprovádějte při teplotě nad 25 ºC nebo při prudkém slunci.
 • Letní prořez se provádí v období od června do srpna. Účelem je napravit případné chyby z předchozího zimního prořezu nebo připravit strom na následující zimní prořez.
 • Optimální pro prořez jsou suché dny se zataženou oblohou.
 • V létě můžete upravovat i jehličnany. I přesto, že mohou být robustní, neměly by se prořezávat až na staré dřevo. Výjimkou z tohoto pravidla je tis (Taxus), protože tento jehličnan velmi rychle roste.

Péče o rostliny během dovolené

Pravděpodobně požádáte své sousedy, zda by se Vám nepostarali o pokojové rostliny, až budete na dovolené. Pokud shromáždíte všechny rostliny na jedno místo, můžete umístit rozprašovač do pozice, kdy budou zavlaženy všechny ve stejnou dobu. Nicméně pokud Vaši sousedé nemají čas nebo prostě nejsou k dispozici, přinášíme Vám několik věcí, které můžete udělat pro své rostliny před odjezdem.

Odstraňte všechny pokojové rostliny z okenního parapetu nebo jiných míst, kam dopadají přímé sluneční paprsky.

V době Vaší nepřítomnosti může být užitečný zavlažovací systém. Toto zařízení automaticky zavlaží Vaše rostliny, jakmile v zemině začne klesat hladina kyslíku. V současné době je možné zakoupit květináče s integrovaným zavlažovacím systémem značky Lechuza©. Druhou možností je umístit v létě pokojové rostliny na stinné místo venku. Déšť dodá rostlinám vodu, kterou potřebují. Rostliny vyneste na venkovní stanoviště alespoň týden před svým odjezdem, aby se mohly aklimatizovat, a Vy stihnete vyřešit případné problémy, které se vyskytnou. Ujistěte se, že jsou rostliny chráněné před větrem!

Trávník

Trávník před odjezdem posekejte. Sekejte poměrně nakrátko, ne však víc, než na 2/3 původní výšky trávy, mohlo by dojít k nevzhlednému popálení od žhavého slunce. Po sekání pokropte trávník, abyste dosáhli důkladného provlhčení do hloubky přibližně 10 cm. Až se vrátíte z dovolené, můžete trávník posekat znovu, doporučujeme však udržovat trávu o něco vyšší.

Užitková zahrada

Zkontrolujte ovocné keře a zeleninu, případně vytrhejte plevel a odstraňte škůdce. Všechnu téměř zralou zeleninu skliďte a plody otrhejte, jinak budou v době Vaší nepřítomnosti hnít. A to opět hraje ve prospěch škůdců a plísní. Můžete otrhat i zelená rajčata a umístit je dovnitř (ne na přímé slunce), kde budou dále dozrávat. Vrstva zeleného hnojiva udrží Vaši zeleninu zdravou a podpoří její optimální růst. Půda kolem rostlin by pak měla být dobře navlhčená až ke kořínkům.

Hrnkové rostliny

U rostlin v nádobách hrozí větší nebezpečí vyschnutí, protože jejich kořeny nemohou při hledání vody proniknout hluboko do půdy. Nejlepším způsobem, jak se o tyto rostliny postarat, je zakopat nádoby zčásti do země, nebo celé rostliny vysadit do půdy na stinném místě v zahradě.

Květiny

Odstraníte-li z kvetoucích rostlin před odjezdem všechny odkvetlé květy a tobolky se semeny, je pravděpodobné, že Vás po návratu přivítají nádhernou záplavou květů. Trvalky, které jsou před Vaším odjezdem těsně před vykvetením, můžete ostříhat. Tím podpoříte další tvorbu poupat, která si v podobě úžasných květů užijete po návratu z dovolené.

Popínavé rostliny

Popínavé rostliny, mezi nimi i popínavé ovocné keře a popínavé druhy zeleniny, řádně vyvažte, aby byly úhledné a v pořádku.

Ostatní rostliny v zahradě

Rostliny, které jsou na plném slunci, vysychají v suchých obdobích samozřejmě rychleji, než rostliny ve stínu. Proto je velkoryse zalijte a ujistěte se, že voda pronikla až ke kořínkům. Je skvělé, můžete-li pro tyto rostliny nějakým způsobem zajistit více stínu. Existují také zavlažovací systémy vhodné pro venkovní rostliny.


 « « ... zpět na Zahradníkův rok « « ... | ... » » jdi na Srpen... » »


Kontaktujte nás

 • +420 735 099 044      


 facebook zelené údolí
Sledujte nás na Facebooku

     a budeme Přátelé Zeleného údolí

                                  

Platební metody: VISA VISA Electron MasterCard MasterCard Electronic Maestro Verified by VISA MasterCard Secure Code
 

           © 2004 – 2021                Zelené údolí   nákup v klidu a pokoji           povolit cookies - více informací